By 7 października, 2016 Sailing Comments Off

5 rzeczy, o których zapominamy przed wynajmem jachtu na Mazurach

Wyprawa na żagle to ekscytujący czas, zwłaszcza jeżeli wracamy na Mazury po dłuższej przerwie. Dobre wiatry, piękne widoki i pełne słońce – o tym marzy każdy żeglarz zmierzający ochoczo na upragniony mazurski urlop. Niestety czarterując jacht na Mazurach często zapominamy o najważniejszym, czyli o odpowiednim przygotowaniu do wyprawy na żagle.

Sprawdzenie stanu i wyposażenia jachtu

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu czarterowanej jednostki. Warto zacząć od obejrzenia i przeliczenia wyposażenia, które jest wyszczególnione w protokole odbioru. Dokładnie sprawdź czarterowany jacht i zgłoś armatorowi uszkodzenia lub ewentualne braki w wyposażeniu. Zrób to przed wypłynięciem, dzięki temu unikniesz niejasnych sytuacji przy zdawaniu jachtu. Sprawdzając wyposażenie jachtu warto skupić się na zawartości skrzynki bosmańskiej. Absolutną podstawę stanowią takie narzędzia jak zestaw śrubokrętów, szczypce, młotek, klucz francuski i komplet kluczy płaskich. Piłka, pilnik, brzeszczot czy płatnice również mogą się przydać podczas rejsu do drobnych napraw takielunku, żagli czy silnika. Pamiętaj, żeby każdą naprawę wcześniej konsultować z armatorem!

Dokładne zapoznanie się z mapą dla żeglarzy

Na pokładzie dobrze wyposażonego czarterowanego jachtu znajdziemy mapę mazur dla żeglarzy. Planując rejs należy zapoznać się z głębokościami i przeszkodami, które będą czyhać na naszej drodze. Znajomość mapy to nie tylko planowanie trasy ale również minimalizowanie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń.Wygodnym i równie skutecznym rozwiązaniem są mapy GPS, które można bezpłatnie pobrać ze strony mazury.info.pl LINK.

Jeżeli nie dysponujemy żadnym z powyższych możemy skorzystać z naszego smartphone. Możemy wykorzystać aplikacje z żeglarskimi mapami mazur jak Mazury Mini Locja bezpłatnie dostępna na Google Play.

Odpowiedni ekwipunek

Są rzeczy, o których najczęściej sobie przypominamy w momentach kiedy są najbardziej potrzebne. Do takich możemy zaliczyć kremy z filtrem, maści na oparzenia słoneczne czy okulary przeciwsłoneczne. Wszystko co nas chroni przed negatywnymi skutkami działań atmosferycznych, od czapki do sztormiak. Pakując się na wyjazd warto zrobić check-listę, która zweryfikuje naszą pamięć. Kluczowym punktem na tej liście powinny być potrzebne dokumenty zapakowane w wodoszczelną saszetkę. Następne punkty listy powinny zapełnić takie niezbędniki jak latarka z zestawem baterii, nóż żeglarski, multitool czy słynny silver-tape. Natomiast bardziej doświadczeni żeglarze nie powinni pominąć w swoim ekwipunku kilku dodatkowych krawatów, ściągaczy, szekli, juzingów czy bloczków jedno krążkowych.

Przeszkolenie załogi

Przed wejściem na pokład wypada przydzielić każdej osobie odpowiednią rolę. Najlepszym kryterium przydziału funkcji są predyspozycje psychofizyczne załoganta. Kluczowy jest odpowiedni dobór ludzi i dokładne wyjaśnienie działań, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z żółtodziobami. Dobrze jest pokazać załodze gdzie znajdują się takie elementy jak zawartość skrzynki bosmańskiej, kamizelki, pagaje i inne elementy które mogą być pilnie potrzebne na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Najprostszym rozwiązaniem jest zaangażowanie całej załogi w odbiór czarterowanego jachtu. Dzięki temu każdy dokładnie pozna jacht oraz będzie wiedział gdzie co leży.

Oddanie sklarowanego jachtu po rejsie

Rejs zakończony sklarowanym jachtem dla niektórych może uchodzić za oczywistą oczywistość. Kiedyś oddanie brudnego i niesklarowanego jachtu bardzo źle świadczyło o sterniku/kapitanie jachtu. Jednakże spora część braci żeglarskiej czarterującej jachty zapomina o tym kosztownym obowiązku. Oddanie brudnego i niesklarowanego jachtu może generować dodatkowe kosztów rzędy 100-200 PLN za posprzątanie bałaganu. Dlatego warto takie szczegóły ustalić z armatorem jeszcze przed rejsem.
Ważną zasadą dotyczącą czyszczenia jachtu jest zakaz używania detergentów mogących zanieczyścić wodę. Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze!

Zobacz jakich błędów nie popełniać wynajmując jacht na Mazurach