By 7 października, 2016 Sailing Comments Off

Tani czarter jachtów na Mazurach – czy warto?

Wybór odpowiedniego jachtu bywa trudny. Z roku na rok rośnie liczba jednostek do wynajmu terminowego, a to ma istotny wpływ konkurencyjność ofert mazurskich armatorów. Planując urlop pod żaglami, staramy się wybrać jak najkorzystniej, często zapominając, że tanio nie zawsze znaczy dobrze.

Co wpływa na cenę taniego jachtu

Głównym czynnikiem kształtującym wysokość ceny za czarter jest okres, w którym planujemy wynająć jacht. W przypadku mazurskich czarterów doskonale widoczna jest zasada popytu i podaży. W szczycie sezonu oraz w trakcie długich weekendów, pomimo wysokich cen, mazurskie jeziora pokrywają tysiące białych żagli. Nie od dziś wiadomo, że w okresie lipca i sierpnia jest ciężko wynająć dobry jacht (nie mówiąc już o niskiej cenie).

Najniższe ceny za wynajem jachtu są przed sezonem (kwiecień i maj, poza majówką) oraz po sezonie (wrzesień i październik). Poza okresem czarterowanie istnieją inne czynniki, które mają wpływ na wysokość ceny jachtu. Przede wszystkim jest to jego wielkość, wyposażenie, wiek oraz stan.

Wielkość i wyposażenie jachtu dobieramy na podstawie naszego doświadczenia, załogi oraz preferencji co do rodzaju uprawianej żeglugi. Ale co wiąże się z wiekiem i stanem czarterowanego jachtu?

Tani czarter a stan i wiek jachtu

Wybierając jacht jakim popłyniemy, często decyduje niska cena. Ta jedak nieodłącznie jest związana z rokiem budowy jachtu. Starsze i z reguły tańsze czartery są zdecydowanie bardziej wyeksploatowane, co widać gołym okiem. Decydując się na tani czarter, warto pamiętać, że jednostki te mają za sobą dłuższą historię a ich wyposażenie często odbiega od najnowszych standardów. Co to oznacza? Przede wszystkim mniejsze bezpieczeństwo. Im starszy jacht, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Oczywiście istnieją żaglówki, które pomimo swojego rocznika są zadbane i profesjonalnie serwisowane. Niestety są to wyjątki potwierdzające regułę. Serwis jachtu można przeprowadzić niskim kosztem stosując zamienniki niskiej jakości, które przez jeden sezon będą dobrze wyglądały. Prostym zabiegiem oceniającym jest sprawdzenie płetwy sterowej jachtu (stan, materiał, jakość wykonania).

Poza tym tani czarter jachtu na Mazurach to świadoma rezygnacja z najnowszych standardów, które zapewniają zdecydowanie większy komfort żeglugi w porównaniu do jachtów sprzed dekady. W nowszych jednostkach bezpieczeństwu i wygodzie towarzyszą liczne udogodnienia i funkcjonalności, bez których ciężko jest żeglować na przykład z rodziną i dziećmi.

Dla kogo tani czarter

Cena czarteru jest ważna, ale nie powinna być głównym kryterium wyboru firmy, od której wypożyczymy jacht. Przede wszystkim wypada sprawdzić kilka firm czarterujących, aby rozeznać się i mieć pojęcie o obowiązujących cenach. Czarter w niskiej cenie często przekłada się na jakość usług armatora, jakość jachtu oraz jego rok produkcji. Dlatego tani czarter to doskonały wybór dla osób, które nie mają dużych oczekiwań co do wygody i jakości jachtu. Dla osób, które mają mało doświadczenia lub czarterują jacht na Mazurach po raz pierwszy zaleca się wybór armatora, który oferuje serwis na szlaku. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów z jachtem, można się z nim skontaktować i poprosić o pomoc. Przed ostatecznym wyborem warto też pamiętać o tym, że nie wszystkie firmy oferujące tani czarter jachtów wystawiają faktury VAT. Lepiej jest upewnić się przed dokonaniem rezerwacji aby uniknąć nieporozumień.


Podsumowując, jeżeli decydujemy się na budżetowy wynajem żaglówki musimy wiedzieć, że świadomie rezygnujemy z najnowszych rozwiązań z branży.