By 7 października, 2016 Sailing Comments Off

Czarter jachtu na Mazurach bez patentu – czy warto?

Brak patentu sternika jachtowego nie wyklucza możliwości wyczarterowania jachtu na Mazurach. Dzięki ustawie o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) każdy może wypożyczyć zarówno jacht żaglowy jak i motorowy.

Czarter jachtu żaglowego bez patentu

Wyżej wspomniana ustawa upoważnia do użytkowania jachtu żaglowego o długości kadłuba do 7,5m bez jakichkolwiek uprawnień. Mimo wszystko zdążają się armatorzy, którzy pomimo obowiązujących przepisów, wymagają od swoich klientów legitymowania się patentem żeglarskim. W głównej mierze chodzi o potwierdzenie przez czarterującego podstawowej wiedzy z zakresu żeglugi śródlądowej. Dlatego pomimo obowiązującej ustawy warto jest poznać elementarne zagadnienia z tego zakresu. Taka wiedza gwarantuje bezpieczniejszą żeglugę, zwłaszcza w kwicie sezonu żeglarskiego na Mazurach.

Określone w ustawie długości kadłuba nie można mylić z długością całkowitą czarterowanego jachtu. Najczęściej spotykanymi jednostkami dostępnymi bez patentu są (według długości kadłuba):

Mariner 20 (5,98m),
Phobos 21 (6,18m),
Maxus 21 (6,25m),
Maxus 22 (6,36m),
Antila 22 (6,67m),
Antila 24 ,4(7,40m),
Maxus 24 (7,20m),
Mariner 24 (7,34m),
Maxus 24 evo (7,35m),
Aquatic 25 (7,49m),
Phobos 25 (7,49m).

Do powyższej listy można dopisać Tango 720, Tango 730 oraz Morsa 730RT.

Czarter jachtu motorowego (hausbot) bez patentu

Czarter łodzi motorowych na Mazurach jest o wiele mniej restrykcyjny i nie wymaga znajomości tak wielu zagadnień jak w przypadku jachtów żaglowych. Niezależnie od wielkości (długości) możliwe jest prowadzenie motorówek o mocy silnika do 10kW bez żadnych uprawnień (czyli z silnikiem o mocy do ok. 13,6KM).

Tak samo z powodzeniem bez patentu można prowadzić jachty motorowe, których długość nie przekracza 13m oraz silnik posiada moc do 75kW, czyli około 100KM. Dodatkowym warunkiem jest konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej jednostki do 15km/h. Grupę jachtów motorowych, które można czarterować bez patentu stanowią tzw. hausboty – jednostki, które spełniają wszystkie powyższe wymagania oraz zapewniają wysoki komfort podróży dla całej rodziny (do 6 osób). Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą spokojnie i bezpiecznie spędzić rodzinne wakacje na mazurskich jeziorach, ponieważ hausboty są bardzo łatwe w prowadzeniu. W szczególności te, które są sterowane strumieniowo. Warto wiedzieć, że piersze pływanie czarterowanym jachtem zawsze poprzedza szkolenie z bezpieczeństwa na wodze oraz szkolenie z manewrowania.

Do najpopularniejszych jachtów motorowych dostępnych bez patentu można zaliczyć:

Nexus 850,
Nautiner 40,
Janmor 700,
Nautika 830; 1000; 1100; 1300,
Navigator 999,
Suncamper 30,
Delphia Nano,
Futura 36,
Trend 27,
Futura 860; 900,
Calipso 750
Represser 30,
A600,
AM780,
Laguna 700 Cruiser.


Czarter z patentem czy bez?

Niewątpliwie ustawa pozwalająca na pływanie jachtami bez patentu wprowadza pewne ograniczenia, które rzecz jasna, są uzasadnione. Stając za sterem jachtu odpowiadamy na bezpieczeństwo swoje, swojej załogi oraz innych osób obecnych w tym samym czasie na wodzie. Dlatego żeby uniknąć przykrych sytuacji warto wyposażyć się w podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

Poza podstawową wiedzą trzeba posiadać odpowiednie dokumenty, które uprawniają do żeglugi bez patentu. W przypadku ich braku sternik może dostać mandat karny za prowadzenie jachtu bez uprawnień. Co więcej, brak odpowiednich dokumentów wpływa na rozpatrywanie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela, dlatego warto pamiętać co jest niezbędne w przypadku czarterowania jachtu bez patentu:

· zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodze wystawione przez ar matora,

· zaświadczenie producenta jachtu, że jednostka uniemożliwia osiągniecie prędkości powyżej 15km/h.

Podsumowując, czarter jachtu bez patentu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą spędzić czas zwiedzając mazurskie jeziora oraz tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z żeglarstwem. Należy pamiętać, że pomimo upoważnienia wynikającego z ustawy trzeba zachować ostrożność i odpowiedzialność za czarterowany jacht.